PrzejdĹş do treści

Aktualności

11 listopada w Jerzmanowej tradycyjnie z gęsiną !

11 listopada w Jerzmanowej tradycyjnie z gęsiną !

W minioną sobotę mieszkańcy Gminy Jerzmanowa oraz przybyli goście już po raz szósty obchodzili Święto Niepodległości na sportowo.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny celebrowaną przez proboszcza ks. Piotra Matusa – Zebraliśmy się tu dzisiaj by manifestować naszą niepodległość! By cieszyć się wspólnie z wolnej ojczyzny, w której możemy spokojnie żyć.  – mówił w swojej homilii.

Po mszy jak co roku Wójt Gminy Lesław Golba wcielił się w postać Św. Marcina przejeżdżając na koniu wśród przybyłych mieszkańców i ich gości. Następnie oficjalnie otworzył VI „Bieg Gęsi” zapraszając wszystkich przybyłych do świętowania Dnia Niepodległości na sportowo, przy gęsinie i pieśniach patriotycznych. W swoim przemówieniu Wójt podziękował wszystkim współorganizatorom, w szczególności Gminnemu Centrum Kultury, sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich, a także strażakom i harcerzom. Życzę wszystkim miłego i radosnego świętowania!

Na smakoszy czekała degustacja gęsiny i wyrobów z gęsi, rogali marcińskich oraz innych tradycyjnych przysmaków przygotowanych przez 11 sołectw Gminy Jerzmanowa i sołectwo Ruszowice.

Tradycją w naszej gminie jest już „Bieg Gęsi”, który w tym roku zorganizowano po raz szósty. Chętnych do aktywnego świętowania nie brakowało. Swoich sił w biegu mogli spróbować zarówno mali jak i dorośli. Sportową cześć imprezy rozpoczął bieg przedszkolaków, następnie pobiegli uczniowie klas I-II, III-IV i klas V-VII szkół podstawowych. Wyzwania nie ułatwiała temperatura, jednak po biegu każdy z zawodników mógł liczyć na ciepły poczęstunek w namiotach sołeckich.

Najdłuższy bieg – open na dystansie 8 km rozegrany został o zmroku przy pochodniach, których ogień symbolizuje wolność i siłę. „Bieg Gęsi” w Jerzmanowej to impreza dla wszystkich, dlatego udział w niej biorą nie tylko biegacze, ale również amatorzy nordic walking oraz smakosze tradycyjnej kuchni polskiej.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięscy biegu głównego w kategorii kobiet i mężczyzn oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek nagrodę główną – pieczoną gęś.

Na koniec po ceremonii dekoracji najlepszych biegaczy Wójt podziękował Jerzemu Górskiemu za organizację i przeprowadzenie części sportowej imprezy i zaprosił wszystkich za rok do Jerzmanowej na uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria

zobacz wszystkie
<