W ubiegły piątek 15 lutego w sali im. J. Wyżykowskiego w Centrali KGHM Polska Miedź S.A. miała miejsce konferencja podsumowująca kampanię społeczno – edukacyjną „Słodka Julka” . Projekt realizowany przez wiele tygodni pozwolił wziąć udział 7500 dzieciom, z czego 3000 poddać badaniom pod kątem wczesnego wykrywania cukrzycy. Przeszkolono także ponad 500 nauczycieli. Podczas konferencji podsumowano działania i podziękowano wszystkim zaangażowanym w realizację projektu w tym Wójtowi Gminy Jerzmanowa Lesławowi Golbie.

Projekt społeczno-edukacyjny “Słodka Julka” dotyczy problemu zachorowalności na cukrzycę wśród dzieci. Ma informować o tym jakie są objawy tej choroby, jak się przed nią chronić i jak postępować w przypadku zachorowania. Głównymi jego adresatami są uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz młodzi sportowcy Zagłębia Miedziowego.


„Słodka Julka” to 14 miejscowości, w których odbywały się przez szereg tygodni działania nastawione na profilaktykę i edukację. Zaczęto w Kościelcu 21 września 2018 r. To miejscowość, z której pochodzi tytułowa bohaterka, 9 – letnia Julia, chorująca na cukrzycę typu pierwszego. W ciągu praktycznie dwóch miesięcy projekt realizowano w takich miejscowościach, jak Przedmoście, Chojnów, Wądroże Wielkie, Legnica, Krzeczyn Wielki, Prochowice, Ścinawa, Złotoryja, Rudna, Grębocice, Trzebnice, Polkowice, a także w naszej Szkole Podstawowej w Jerzmanowej.


Personel medyczny MCZ na każdym przystanku „Słodkiej Julki” poddawał dzieci badaniu poziomu cukru we krwi i kontroli składu masy ciała. Poza tym prowadzono pogadanki i wykłady na temat zdrowego trybu życia i odpowiedniego odżywiania się. Wśród osób, które spotykały się z dziećmi, by o tym rozmawiać były: Ewa Wojtaś, edukator pacjentów chorujących na cukrzycę i Irena Szykowna, ordynator oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie.


Pomysłodawcą projektu była Maria Kajdan, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Legnicy. – Jestem autorem tego projektu, który powstał dlatego, że spotkałam Julię i jej mamę. Uznałam, że jest tysiące dzieci w Polsce takich, jak Julia i mają prawo do tego, żeby żyć tak samo, jak wszystkie inne dzieci – mówiła Maria Kajdan, prezes OZPN w Legnicy.


Kampania była narzędziem, które miało pomóc najmłodszym zrozumieć chorobę, zapobiegać jej, ale też nauczyć jak traktować tych rówieśników, którzy już z cukrzycą się borykają.
Szkoleniem nauczycieli zajęła się Fundacja Samodzielne.pl . Projekt objęty był głównym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Na konferencji obecna była Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która zapowiedziała zamiar realizacji projektu „Słodka Julka” w całym kraju.

Fot. e-legnickie.pl