11 listopada świętowaliśmy 101- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tak ważnej uroczystości czerpaliśmy radość duchową i poczucie dumy z tego, że żyjemy w wolnym kraju i jesteśmy Polakami. W ten sposób wyrażamy lokalnie charakterystyczny dla miejscowości Jerzmanowa patriotyzm polegający na kultywowaniu tradycji i dbaniu  o wspólne dobro Ojczyzny.

Już po raz VIII mogliśmy uczestniczyć w Biegu Gęsi organizowanym przez firmę Sport Górski Jerzy Górski, który otwierał cześć sportową Święta Niepodległości. Piękna pogoda sprzyjała uczestnictwu w imprezie sportowej dzieciom, a także młodzieży i dorosłym. Nordic Walking zapoczątkował szereg konkurencji w ramach VIII Biegu Gęsi. W biegach na 7 dystansach wzięło udział ponad 500 uczestników. W biegu głównym na 8,5km wystartowało ponad 200 zawodników. Wszystkim biegnącym towarzyszył duch wolności i wiary w zwycięstwo. Na mecie zwycięzcom wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba gratulował i wręczał pieczone gęsi.

„Niech żyje dzień Wolności” to hasło, które wybrzmiało podczas odprawiania Mszy św. w intencji Ojczyzny przez Proboszcza ks. Piotra Matusa. Po zakończeniu Mszy św. Proboszcz wraz z Wójtem gminy Lesławem Golbą odjechał historycznym pojazdem wojskowym.

Na rozpoczęciu obchodów święta Wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Barbara Reszczyńska serdecznie witali wszystkich gości gotowych do wspólnego przeżywania tak ważnego dla nas dnia. Niepodległościowa biesiada to w gminie Jerzmanowa już tradycja. Uczta została przygotowana przez 10 sołectw i na pamiątkę Św. Marcina gościła na niej gęsina oraz rogale. Na rozpalonym przez Strażaków ognisku można było upiec kiełbaski, a z kuchni polowej zasmakować grochówki. Tradycyjnie gościliśmy też Kulinarny Teatr Krzysztofa Górskiego z przygotowaną potrawą bigosem z gęsiny. Harcerze z 125 Drużyny Harcerzy „Husaria” zapraszali dzieci do wspólnych zabaw plenerowych.

Oficjalnie nagrodzono laureatów w różnych konkursach: Piosenki i Pieśni Patriotycznej pn. ”Będzie wielka rzecz, Pospolita Rzecz”, fotograficznego pn. ”Zjawiskowa Gmina Jerzmanowa” oraz Dyktanda Gminnego pn. ”Stanisław Moniuszko-opera”. Odbył się także konkurs historyczny z wiedzy o Gminie Jerzmanowa i tradycjach 11 Listopada.
Lokalny patriotyzm w czasie radosnej uroczystości został utrwalony w formie ważnego wsparcia dla Fundacji Hospicjum Głogowskiego. Dziękujemy za podjęte wspaniałe dzieło pomocy, podczas którego w Jerzmanowej udało się zebrać 13 519,93zł.

Wójt gminy Jerzmanowa powiedział, że Kompleks Pałacowo-Parkowy jest dobrym miejscem, w którym stało się tradycją świętowanie takiego wydarzenia historycznego. Wyjątkową siłą przyciągania odznaczał się Pałac , który tętnił życiem jak za dawnych lat. To wszystko za sprawą po raz pierwszy w historii Otwartych Drzwi Pałacu.
Umożliwiono zwiedzanie wnętrz pałacowych począwszy od pomieszczeń piwnicznych aż po 2 piętro. Główną historię pałacu od początku jego powstania do czasów współczesnych zorganizowanym grupom spacerowym przybliżył przewodnik.
W klimacie pałacu odbyła się także poplenerowa wystawa fotografii JERZMANOWA 5 ŻYWIOŁÓW, która jest zwieńczeniem pracy 13 uczestników pleneru i utrwaleniem historycznego piękna zabytku oraz otaczającego go miejsca. Wszystkich fotografów połączyła, pasja, wrażliwość i różne spojrzenie na otaczający świat.

Dalszych miłych niespodzianek dla mieszkańców oraz przybyłych gości w tym uroczystym dniu nie brakowało.                 W popołudniowej porze na scenie gościliśmy zespół MAGIA FOLKLORU. Specjalnie skomponowane pieśni w ramach koncertu „Śpiewajmy patriotycznie”, włączyły wszystkich do wspólnego śpiewania i podziwiania przy tym adekwatnych, pięknych ludowych strojów.

Na wieczorny chłód mnóstwa ciepłych, pozytywnych treści i energii dostarczył nam koncert zespołu MALEO REGGAE ROCKERS z gościnnym występem Katarzyny Malejonek „Panny Wyklęte”.
Przyjemna muzyka reggae, która wybrzmiała w wieczornej części uroczystości  nadała jej tym samym charakter ważności oraz zapisała się w sercach wszystkich uczestników.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, a także gościom, którzy przybyli do Jerzmanowej na wspólne świętowanie 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.