W minioną sobotę 23 marca pomimo deszczowej pogody po raz pierwszy na terenie gminy Jerzmanowa zorganizowane zostało wydarzenie pn."Rusz się na Zdrowie". Wydarzenie odbyło się na SportParku w Jerzmanowej. Bezpłatne badania profilaktyczne, porady specjalistów, a także edukacyjne i ruchowe atrakcje dla dzieci. Tak wyglądał program naszego festynu zdrowotnego.

Optometryści z Vita-Med Klinika Okulistyczna przeprowadzili pomiary ciśnienia w oku oraz wstępnego pomiaru wad wzroku. Mieszkańcy uzyskali informację na temat leczenia chorób oczu oraz zakresu badań i usług jakie oferują specjaliści. Chętne osoby mogły zbadać słuch. Badania pozwalające na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu przeprowadziła Audika Polska. Gmina Jerzmanowa zapewniła również badania w busach tj. kardiobus, w którym można było zrobić obie EKG serca – badania kardiologiczne w kierunku wykrywania nieprawidłowości budowy i pracy serca. W osteobusie można było zbadać sobie gęstość kości, a w spirobusie sprawdzić wydolność swoich płuc. Po badaniach pacjenci otrzymali dokładne wyniki, z którymi w razie jakichkolwiek nieprawidłowości może udać się bezpośrednio do lekarza.

Oprócz tego do dyspozycji mieszkańców gminy czekała Pani dietetyk Edyta Szymanik oraz instruktor Nordic Walking Aleksander Wilanowski. A dla dzieci czekały warsztaty zdrowego odżywiania, i zabawa z Fun-Dżasta Animator i pyszne soki produkowane własnymi siłami na owocowym rowerze.

Podczas festynu mieszkańcy naszej Gminy mogli otrzymać specjalny bon uprawniający do gwarantowanej rejestracji na badania w ramach programów profilaktycznych, których realizatorem jest Głogowski Szpital Powiatowy Sp. z o.o. :

  • Program „Profilaktyki chorób tarczycy wśród mieszkańców Gminy Jerzmanowa"
  • Program "Profilaktyki chorób gruczołu krokowego wśród mieszkańców Gminy Jerzmanowa"
  • Program "Profilaktyki chorób płuc wśród mieszkańców Gminy Jerzmanowa".

- Cieszę się, że daliśmy możliwość naszym Mieszkańcom na zrobienie szerokiego wachlarzu badań profilaktycznych i konsultacji w jednym miejscu. To bardzo ważne, żeby badać się systematycznie. Sam miałem okazję skorzystać z porad kilku specjalistów. Dziękuję partnerom projektu za zaangażowanie. – mówi wójt gminy Lesław Golba.

Warto pamiętać o regularnych badaniach. Profilaktyka to klucz, a każda chwila poświęcona na badanie teraz, zmniejsza ryzyko zachorowania w przyszłości. Dziękujemy za skorzystanie z naszej akcji.