Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców w Gminie Jerzmanowa

Gmina Jerzmanowa w dniu 18 października 2013r podpisała z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie umowę o dofinansowanie nr POIG.08.03.00-02-203/13-00 Projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców w Gminie Jerzmanowa” o numerze POIG.08.03.00-02-303/13 w ramach działania 8.3 „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu -eInclusion” osi priorytetowej 8. „Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Dotacje na Innowacje” „Inwestujemy w Waszą przyszłość”
Na realizację Projektu Gmina Jerzmanowa otrzyma dofinansowanie stanowiące 100% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowanych.
CELE PROJEKTU I ZAPLANOWANE DZIAŁANIA
- Celem ogólnym projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wybranych mieszkańców gminy Jerzmanowa (zgodnie z kryteriami kwalifikacji ujętymiw uszczegółowieniu POIG) poprzez zapewnienie zestawu komputerowego, dostępu do Internetu oraz przekazanie praktycznych umiejętności informatycznych (szkolenia).
- Cel ogólny będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe na poziomie rezultatu:
- zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu dla wybranych uczestników projektu (43 gospodarstwa),
- przekazanie uczestnikom projektu wiedzy w zakresie korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych poprzez szkolenia z obsługi komputera i korzystania z zasobów szerokopasmowego Internetu (przewiduje się przeszkolenie najczęściej jednej osoby dorosłej oraz jednego dziecka na gospodarstwo domowe wytypowane do udziału w projekcie).
- Osiągnięcie celów bezpośrednich na poziomie rezultatu będzie możliwe poprzez realizację celów pośrednich na poziomie produktu:
- zakup zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem dla beneficjentów ostatecznych,
- przeprowadzanie szkoleń dla beneficjentów ostatecznych,
- zapewnienie dofinansowania do dostępu do Internetu 43 gospodarstwom,
- przeprowadzenie dwóch spotkań z beneficjentami ostatecznymi (działania informacyjno – rekrutacyjne)
- Celem pośrednim niemierzalnym na poziomie oddziaływania jest poprawa konkurencyjności i atrakcyjności gminy Jerzmanowa oraz podniesienie jakości życia mieszkańców. Wśród celów pośrednich projektu na poziomie oddziaływania wymienić należy:
- przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy,
- propagowanie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych w pracy i życiu mieszkańców,
- poprawa jakości życia,
- wyrównywanie dysproporcji lokalnych w zakresie upowszechnienia dostępu do szerokopasmowego Internetu,
- zwiększanie kwalifikacji zawodowych mieszkańców gminy,
- przeciwdziałanie ubóstwu i wyrównywanie dysproporcji dochodowych rodzin.
- Zaplanowane w Projekcie działania obejmują realizację celów wymienionych powyżej poprzez:
- Zarządzanie Projektem;
- Promocję i informację;
- Zakup i przekazanie sprzętu komputerowego Beneficjentom ostatecznym oraz świadczenie wsparcia i obsługi serwisowej;
- Zakup usługi dostępu do Internetu;
- Szkolenie Beneficjentów ostatecznych.
Zakładane produkty (wskaźniki produktu):
- Liczba gospodarstw domowych, które otrzymały dofinansowanie dostępu do Internetu, - 43 gospodarstwa.
- Liczba zakupionych zestawów komputerowych – 43 szt.
- Liczba zainstalowanych systemów – 43 szt.
- Liczba przeprowadzonych szkoleń, warsztatów, treningów, wizyt studyjnych – 10 szkoleń
- Liczba zorganizowanych konferencji, spotkań, seminariów – 2 spotkania
Zakładane rezultaty (wskaźniki rezultatu):
- Liczba osób, które uzyskały możliwość dostępu do Internetu – 86 osoby
- Liczba przeszkolonych osób – 86 osób
Dzięki wsparciu znacznej grupy mieszkańców Gminy Jerzmanowa podlegającym „wykluczeniu cyfrowemu” zarówno z powodu trudnej sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych lub stopnia niepełnosprawności, zwiększą się ich szanse na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym, poprawę statusu materialnego, dostęp do informacji i usług oferowanych drogą elektroniczną.
Beneficjentami ostatecznymi mogą zostać :
- Gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe, upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej (art. 8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej).
- Gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych (art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych).
- Dzieci i młodzież ucząca się z rodzin o trudnej sytuacji materialnej i społecznej, uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą oraz / lub Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
- Osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym.
- Rodziny zastępcze.
- Rodzinne domy dziecka.
- Samotni rodzice.
- Osoby z grupy 50+ , których przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie (rodzinie definiowanej zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych) nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno – rentowych ogłaszanych komunikatem w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS.
- Dzieci i młodzież ucząca się z bardzo dobrymi wynikami w nauce, z rodzin w których przeciętny miesięczny dochód opodatkowany na osobę w rodzinie, z roku poprzedzającego rok udziału w projekcie był niższy, niż aktualny roczny wskaźnik: „Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwie domowym publikowany przez Prezesa GUS w Biuletynie Statystycznym”.