Szanowni Państwo Rolnicy

Zbliża się czas intensywnych prac rolnych. Żniwa wieńczą codzienny trud Rolnika.Wymagają jednak wytężonej pracy, od rana do późnego wieczora, często w zmieniających się warunkach atmosferycznych, a także używania maszyn rolniczych o skomplikowanej konstrukcji. Mając na uwadze, zagrożenia i niebezpieczeństwa jakie Was dotykają podczas prac rolniczych zwracam się do Państwa o zachowanie rozwagi i ostrożności, a także przestrzeganie wymogów bezpiecznej pracy, zwłaszcza w tym roku. w którym dodatkowo zmagamy się z pandemią koronawirusa.

Tylko w 2019 roku odnotowaliśmy w Polsce 12909zdarzeń, które uznane zostafy przez KRUS za wypadki przy pracy w rolnictwie. W ich efekcie 10 238 osób zostało poszkodowanych i doznało uszczerbku na zdrowiu, a aż 57 poniosło śmierć. Najwięcej, bo 4975 osób zostało poszkodowanych wskutek upadku. W efekcie uderzenia, przygniecenia bądź pogryzienia przez zwierzęta zostało poszkodowanych 1236 osób, a pochwycenie, uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń dotknęło 1 222 osoby. Przyznano także 337 rolnikom odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej, a u 296 osób zdiagnozowano chorobę zakaźną, w tym głównie boreliozę.

Szanowni Państwo.

Apeluję do Was o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prac żniwnych oraz o stosowanie zasad bezpieczeństwa i rozsądku: korzystajcie tylko z maszyn i narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym; zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, zwłaszcza na waty napędowe; pracujcie w przylegających do ciała ubraniach, bez luźnych elementów - aby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, a także w butach chroniących przed poślizgnięciem; nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, na pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn; wyłączajcie napęd oraz silnik ciągnika przed rozpoczęciem naprawy, czyszczenia i konserwacji maszyn; bądźcie bardzo uważni podczas włączania się do ruchu po drogach publicznych. Pamiętajcie również, że w czasie żniw dzieci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Zapewnijcie im odpowiednią opiekę i zorganizujcie bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych. Wakacje to dla dzieci czas odpoczynku i zabawy.

Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu
Małgorzata Łagocka