Dnia 11.11.2023 r. obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczciliśmy Narodowe Święto z mieszkańcami gminy i okolic na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

W tym dniu oddawaliśmy cześć i chwałę Bohaterom, którzy przysłużyli się odzyskaniu wolności. Z tej okazji na placu przy Stodole Kultury w pobliżu pałacu odbył się Apel Poległych poprowadzony przez 125 Jaczowską Drużynę Harcerzy HUSARIA. Następnie przed Urzędem Gminy w asyście pocztów sztandarowych szkół, strażaków, harcerzy nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzonego Dęba Niepodległości z inicjatywy Wójta Gminy oraz Radnych. Posadzony dąb upamiętniający 105. Rocznicę wybicia się Polski na niepodległość jest wyrazem miłości do Ojczyzny, której przykład dali nam ojcowie niepodległości. Wzrastając będzie budził patriotyzm wśród przyszłych pokoleń Polaków, służąc dobru duchowemu naszej Ojczyzny. 

Kultywowaniu tradycji patriotycznych sprzyjały również występy zwycięzców konkursu  „Zaśpiewajmy Niepodległej”. Za pałacem odbył się apel harcerski z elementami sejmu czyli obrzędowości drużyny. Husaria zyskała 7 podzastępowych oraz druha Janka w stopniu wachmistrza. W dalszej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości na scenie wystąpiła legenda polskiego rocka zespół Kobranocka. Na płaszczyźnie nieba efektów świetlnych i dźwiękowych dostarczył pokaz laserowy. 

Wieczorny Bieg Gęsi był zapalony ogniem wolności, płonącym w pochodniach kibiców mobilizujących zmagania sportowe zawodowych biegaczy jak i amatorów. Czas ten dla mieszkańców naszej gminy jest bardzo ważny i dlatego obchodzony jest w sposób sportowy, patriotyczny i kulinarny.