Już po raz dziesiąty dnia 11 listopada 2021 roku w Gminie Jerzmanowa obchodziliśmy Święto Niepodległości, któremu już tradycyjnie towarzyszył ”X Bieg Gęsi”. 

To najważniejsze święto narodowe Polaków było uczczone na zabytkowym terenie gminnej miejscowości Jerzmanowa. Dzień Niepodległości świętowaliśmy w wymiarze sportowym, patriotycznym i kulinarnym, aby wzmocnić ducha narodu i przez pomnażanie dobra. Tym samym oddajemy w ten sposób cześć bohaterom walk o niepodległość naszego kraju.

Obchody jubileuszowe X Biegu Gęsi rozpoczęły się o godzinie 12:00. Brało w nim udział 270 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. W pierwszym biegu wzięły udział dzieci w kategorii „przedszkolaki”. W kolejnych etapach biegu, wzdłuż ulic Jerzmanowej na coraz to dłuższych dystansach brały udział kolejno roczniki 2014 – 2013, 2012 – 2011, 2010 – 2009 oraz 2008 – 2006. 

Konkurencje rodzinne odbyły się w biegu sztafetowym. Wieczorny Bieg Główny na dystansie 8,5 kilometra rozpoczął się o godzinie 16:20 i wzięło w nim udział 125  zawodników. Trasę doświetlało światło pochodni symbolizujące Ogień Wolności, podtrzymywane przez kibiców. Pierwszy czas uzyskał w Biegu OPEN w kategorii mężczyzn Jacek Stadnik. Kolejnym wynikiem mogła pochwalić się Pani Sandra Nowak. Zawodnicy stojący na podium w Stodole Kultury na zakończenie imprezy otrzymali w nagrodę pieczoną gęś, statuetki, dyplomy i upominki rzeczowe w tym voucher na kręgielnię w Jerzmanowej. Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych w Jerzmanowej. Następnie na placu przed kościołem 125 Jaczowska Drużyna Harcerzy "Husaria" poprowadziła Apel Poległych. Podczas apelu nastąpiło podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu narodowego, a tym samym uczciliśmy pamięć walczących o wolność narodu. 

Ze sceny przy Stodole Kultury słowami „ Niech żyje Polska!” rozpoczął wójt Lesław Golba obchody Święta Niepodległości. Na sołeckie prezentacje kulinarne pn. ”Delicje z gęsiny”, przygotowane przez Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich zaproszeni zostali wszyscy przybyli uczestnicy. Biało czerwone barwy stoisk wyrażały patriotyczny akcent i zachęcały do skorzystania z bogatej oferty gastronomicznej, wśród której była gęsina i rogale marcińskie. W dziele charytatywnym na leczenie Marysi Drożdżyńskiej zebrano 15.484,45zł. Przy tej okazji mogliśmy także wesprzeć finansowo Fundację Hospicjum Głogowskie. Strażacy z kuchni  polowej wydawali ciepłą grochówkę i herbatę, przygotowaną przez sołectwo Jerzmanowa.  Przy rozpalonym ognisku pieczono kiełbaski. 

Obchodom 11 listopada towarzyszyło szereg atrakcji mających  uświetnić ten dzień. Ciekawym miejscem przykuwającym uwagę gości była część piwniczna Stodoły Kultury, gdzie zamieszczono wystawę pn. „X-lecie Biegu Gęsi”. Można było podziwiać kolekcjonerskie koszulki, puchary i medale.  Gminne Centrum Kultury na tę okazję wydało katalog mający wśród odwiedzających gości pokazać formy kształtowania lokalnego patriotyzmu. Ciekawym elementem była prezentacja militariów zorganizowana przez Stowarzyszenie  Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów” oraz Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów” zlokalizowana przy pałacu. Tam też umiejscowiono strefę zabaw dla dzieci, a w niej domowe kino z bajkami dawnego dzieciństwa, animacje, wystawę zabawek PRL-u i zagrodę Gąski Balbiny z prawdziwymi gęsiami. Za pałacem w parku drużyna harcerska prezentowała grę terenową w temacie niepodległości, w której uczestniczyli przybyli goście. W dalszej części druh harcerski nadawał kolejne stopnie mianowanym. 

Na scenie ogłoszono wyniki „Gminnego Dyktanda z Janem Pawłem II” wyłaniając Mistrza Ortografii A.D.2021 w kategorii OPEN którym został Mirosław Skoczek. Nagrodzono również laureatów konkursu fotograficznego „Gmina Jerzmanowa – natura w kadrze”. Zwycięzcom wręczono nagrody pieniężne wraz z deklaracją zamieszczenia fotografii w kalendarzu gminy Jerzmanowa na rok 2022. Zaprezentowali się także laureaci konkursu  „Patriotyczna nutka” wprowadzając przy tym podniosły i patriotyczny nastrój. Najmłodsze dzieci wraz z innymi wykonawcami nagradzani byli donośnymi oklaskami. Gościem specjalnym imprezy był Zespół Lombard z muzycznym koncertem pn. „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”. Tłem rozbrzmiewającej muzyki było wyjątkowe widowisko multimedialne, dedykowane wolności, solidarności i niepodległości. 

Uroczyste świętowanie Dnia Niepodległości w klimacie historycznego tła pałacu i parku dało wyraz krzewienia pozytywnych wartości jakie niesie patriotyzm i było dobrą okazją do integracji lokalnej społeczności wraz z przybyłymi gośćmi.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację uroczystości, a także gościom, którzy przybyli do Jerzmanowej na wspólne świętowanie 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.