Na przestrzeni minionych wieków Pałac w Jerzmanowej stał się miejscem powstania wielu ciekawostek architektonicznych. Część z nich przetrwało, dzięki czemu możemy je zaprezentować i opisać.

We frontowej ścianie pałacu dostojnie prezentują się głowice pilastrów tworząc charakter danego stylu nadając im niebywałą wytworność. (XVIII w., barok, warsztat śląski).Forma dorycko-jońska (VI-VII w.p.n.e.), złożona ze skośnie ułożonej ślimacznicy na powierzchni której widnieje motyw lambrekinu, dekoracji . Między ślimacznicami widnieje motyw wolich oczu z owalnym kaboszonem po środku. W dolnej części zauważamy rząd perełek.

Balustrada balkonu (ok. 1730 r., barok, warsztat śląski)
Prezentuje się jako trójczłonowa forma z gierowaną (tzw. krępowanie gzymsu), wypukłą na zewnątrz, zaokrągloną osią środkową. Osie są flankowane pilastrami (płaski filar) o trzonach dekorowanych motywem zawieszek z pęków kwiatowych na kokardach. Czoło balustrady jest ażurowe z trzema prześwitami w formie przecinających się elips ujętych opaskami z perełkowaniem. W polach między pilastrami ornament wstęgowo-cęgowy układający się w rodzaj kartuszy. Tylna strona balustrady posiada identyczną dekorację.

Balustrada schodów (4 ćw. XIX w., sień- klatka schodowa, neobarok, warsztat śląski).
Stanowi część schodów zabiegowych. Tralki balustrady ukształtowano w formie wysokiej smukłej wazy o bokach zdobionych symetrycznie dekoracją roślinną. Spoczywają one na stopniach belki policzkowej i są zaakcentowane profilowaną listwą. Górna część schodów wykończona jest szeroką profilowaną poręczą odchyloną na zewnątrz razem ze słupkiem i zawiniętą wolutowo na końcu. Słupek rozszerzono w dolnej części na wzór gruszki, a w jego środkowej części umieszczono motyw akantu. Czoło słupka ozdobiono ornamentem cekinowym.


Źródło i bibliografia: A. Billert- Jerzmanowa pałac, PP PKZ w Poznaniu 1974 r. s.5-6
J.Pilch- Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Warszawa 2005 r. s.133
Zabytki sztuki w Polsce Śląsk, KOB i DZ, Warszawa 2006 r. s.370