ARCHITEKTONICZNE CIEKAWOSTKI W PAŁACU JERZMANOWA część 4
Prezentujemy czwartą część ciekawostek architektonicznych, w których znajdziemy wspaniałe dziedzictwo i przykład czasów ich świetności.
W holu komunikacyjnym zobaczymy zabudowane schody wraz ze schowkiem do których wykonania o najlepsze materiały zadbał znany już nam Baron Henryk von Sack. Z kolei na lewo od głównego wejścia pałacu w narożnym pomieszczeniu znajdziemy ciekawą, praktyczną i stylową szafę ścienną.
Obudowa otworu schowka pod schodami (ok. 1730 rok, barok, warsztat śląski, sień główna).
To zabytek architektoniczny złożony z dwóch kolumn posadowionych na wysokich postumentach gdzie w ich czołach umieszczono owalne płyciny z tzw. uszakami. W górnej części bazy kolumn widoczny jest kielich w formie dekoracyjnie ułożonych liści obejmujących skręcony trzon, zakończony kompozytowym kapietelem. Powyżej forma uproszczonego belkowania, natomiast pod gzymsem dekoracja o motywie wolich oczu. Pomiędzy kolumnami dają się zauważyć jednoskrzydłowe, jednopłycinowe drzwi o konstrukcji ramowo-płycinowej. Całość tworzy idealną kompozycję wizerunku pełnej zabudowy schodowej.
Szafa ścienna mieści się w narożnym pomieszczeniu I traktu korpusu głównego od wschodu (I poł. XX w.)
Szafa ma kształt witryny z czterema skrzydłami w dolnej części. Każde skrzydło było dekorowane nakładką w formie wieńca laurowego z przewiązką, a to wskazuje na zamiłowanie właścicieli do antyku. W starożytności laur szlachetny (wawrzyn) uchodził za symbol siły, sławy i zwycięstwa. Górna część szafy jest przeszklona i zamknięta odcinkowo oraz oddzielona od dolnej profilowanym gzymsem.
W pionie obie części dzieli kanelowany pilaster, który na swym trzonie ma stylowe żłobkowanie z wieńczącym go kapitelem. W partii łuku ma postać klińca i urzeka swoją prostotą.
W górnych częściach szyb widoczne są ozdobne nakładki w formie podwieszonych draperii imitujących zasłony nawiązujące do wnętrz barokowych i klasycystycznych. Wewnątrz szafy można dostrzec przemyślane techniczne rozwiązanie, które pozwala na łatwą regulację półek.
Z pewnością przechowywano w niej zastawy stołowe gdyż to w tym pomieszczeniu jadano wspólne posiłki i ogrzewano się przy kominku. Solidne wykonanie przedstawionych zabytków czyni je ponadczasowymi ze względu na możliwość korzystania z nich nawet dzisiaj.
Źródło i bibliografia:
Dokumentacja Konserwatora Zabytków.