Narodowe Święto Niepodległości to bliskie sercom wszystkich Polaków najważniejsze z świąt państwowych. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, tych którzy swoim wysiłkiem i cierpieniem doprowadzili do tego, że nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał suwerenność. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody w Gminie Jerzmanowa przypadły na 10 listopada i były równie wyjątkowe i huczne, bo dzięki środkom pozyskanym na rewitalizację pałacu i znajdującego się przy nim parku tak duża impreza po raz pierwszy odbyła się na terenie przy Zespole Pałacowo-Parkowym.

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Jerzmanowa są kilkuletnią tradycją. Impreza z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. W tym roku atrakcji było tak wiele, że cały festyn tworzyły wydarzenia rozgrywające się równolegle na dwóch scenach.

W VII-ej edycji Biegu Gęsi zorganizowanej przez firmę Sport-Górski Jerzego Górskiego, linię startu i mety zlokalizowano na drodze wjazdowej do Pałacu. Od frontu zlokalizowano także biuro zawodów i małą scenę do dekoracji zwycięzców. W biegach na 7-miu dystansach wzięło udział ponad 500 zawodników. W samym biegu głównym wystartowało ich 209-ciu. Symboliczny dla tego dnia duch walki i wola zwycięstwa towarzyszyły wszystkim biegnącym. Biegi rozpoczęły się w mglistej atmosferze poranka. Przybyłych sportowców i amatorów biegania przywitał Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba, który był również starterem biegów. Tradycyjnie zwycięzcy biegu głównego otrzymali w nagrodę pieczoną gęś.

Wschodnia część parku przy bocznej elewacji Pałacu przeznaczona została na część oficjalną, artystyczną i koncertową. Tegoroczna msza w intencji ojczyzny, rozpoczynająca święto 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości celebrowana była przez samego Biskupa Ordynariusza ks. Tadeusza Lityńskiego. Koncelebrowali ks. Piotr Matus – Proboszcz Parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie i ks. Witold Pietsch – Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny w Głogowie. Po mszy i odśpiewaniu hymnu, uroczystego otwarcia obchodów dokonał Wójt Gminy Jerzmanowa wręczając przy tej okazji na ręce dyrektorów szkół i kierowników jednostek organizacyjnych flagi Polski otrzymane od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tradycyjnie, tłum przybyłych przywitał również „Św. Marcin” wjeżdżając na koniu.

Biesiadę przygotowaną przez 10 sołectw Gminy Jerzmanowa uatrakcyjniły występy laureatów konkursu Piosenki Patriotycznej, Legionowej, Żołnierskiej pt. „Z MŁODEJ PIERSI SIĘ WYRWAŁO”. Przyznano też nagrody zwycięzcom dyktanda gminnego pt. „Językowe potyczki z historią w tle" oraz zwycięzcom konkursy fotograficznego organizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej. Oprócz tradycyjnych specjałów kuchni polskiej przygotowywanych na dzień Św. Marcina, uczestnicy obchodów mogli skosztować bigosu z gęsiny, przyrządzanego widowiskowo w ogromnej patelni, w trakcie obchodów, przez Kulinarny Teatr Krzysztofa Górskiego. Przy Pałacu strażacy rozpalili ognisko, na którym wszyscy chętni mogli upiec kiełbaskę lub jabłko. W parku za pałacem odbyła się widowiskowa, pełna napięcia huków i strzałów plenerowa lekcja historii, czyli rekonstrukcja historyczna. Podziwiać można było także stanowiska z bronią palną, pojazdami, wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierzy z epoki walk o niepodległość. W namiotach harcerskich Harcerze z 125 Drużyny Harcerzy „Husaria” zapraszali rodziców i dzieci do udziału w grach plenerowych.

Zwieńczeniem obchodów były patriotyczne rockowe koncerty: młodego zespołu IMAGO, pełnego pozytywnej energii ALTHER EGO i wyczekiwanej gwiazdy wieczoru czyli LUXTORPEDY.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i wszystkim gościom dziękujemy za wspólne przeżywanie niepowtarzalnej 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości.