Dziś pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wczoraj astronomicznej. Pierwszy dzień wiosny symbolizuje budzącą się do życia przyrodę, a także radość życia. W tym szczególnym czasie przyroda w parku przypałacowym zaczyna budzić się do życia i zaprasza gości do poszukiwania jej pierwszych oznak. 

We wczesnym przedwiośniu kwitną rośliny, które obudziły się z zimowego snu. Zaobserwować możemy śnieżyczkę przebiśnieg, śnieżyce - kwiaty o białych płatkach z żółtozieloną plamką oraz różnobarwne krokusy. 

Choć zima nie była sroga to zawsze kalendarzowa wiosna ją przezwycięża i zaskakuje nas na nowo przemieniając szare dni w ciepłą słoneczną pogodę. Właśnie teraz kiedy korony drzew jeszcze nie rozwinęły liści, a do podłoża parku dostaje się dużo światła, warstwę runa leśnego pokryją wnet białe i żółte łany zawilca gajowego. Dostrzeżemy także kwiaty miodunki, podobne do niezapominajki, które cieszą oko szeroką barwą kolorów od czerwonej do niebieskofioletowej w zależności od wieku. 

Będzie kolorowo, pachnąco i zachęcająco do miłego spędzenia czasu wśród budzącej się zieleni. Nim się spostrzeżemy wielkimi krokami nadejdzie prawdziwa wiosna, a przy miejscowym Kościele zakwitnie ogród wielkanocny.