Park w Jerzmanowej to ostoja spokoju, świeżego powietrza, zieleni i śpiewu ptaków. Obecnie park jest w pełnej zieleni, jednak niebawem będzie powoli zmieniał swe szaty, ale to jeszcze potrwa. Zatem powinniśmy korzystać częściej ze spacerów, wśród zieleni parkowej i starać się dostrzec piękno naszej przyrody. W godzinach popołudniowych śpiew miejscowych ptaków rozbrzmiewa do późnego wieczora. Spacerując po jerzmanowskim parku przypałacowym szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na II wiekowy drzewostan, którego niektóre okazy liczą ponad dwieście lat i podkreślają znaczenie tego miejsca w minionej historii. 

W parku możemy dostrzec wyróżniające się drzewa uwzględniając ich wygląd, wiek czy też rozmiary. Od strony zachodniego wejścia do parku zauważamy drzewo inspirujące wyglądem, jakby inne, to platan klonolistny.
Jest to drzewo dość szybko rosnące, a jego zaleta to odporność na trudne warunki. Miejscowy platan nie imponuje jeszcze rozmiarami natomiast w pobliskiej okolicy możemy zobaczyć 170 letni odpowiednik tego gatunku.

Następnym okazem gatunkowym znajdującym się w obrębie pałacu jest 200 letnia lipa drobnolistna pełniąca rolę głównie ozdobną. Najstarsze okazy mogą osiągać 35 m wysokości. Kwiaty dostarczają nektaru dla pszczół przez co lipa jest cennym drzewem miododajnym.

Królem drzew jest jednak dąb. Często motyw żołędzi i gałązek dębu występował w herbach królewskich i rycerskich od średniowiecza. W parku znajdziemy okazy ponad 200 letnie, które widocznie wyróżniają się na tle innego drzewostanu nadając miejscu wyniosłości i szlachetnego charakteru. Możemy na nie się natknąć spacerując wśród zakątków zieleni parkowej.

Od strony południowej pałacu możemy zauważyć dostojnie prezentujący się buk. Jego wiek możemy ocenić na ponad 100 lat. Pień prezentuje się jako prosty, a kora jest cienka i jasnoszara. Początkowo liście są intensywnie zielone, a później delikatnie matowo zielone. 

W centralnej części parku nad stawem nie sposób nie zauważyć wierzby białej o walorach pomnikowych dodającej temu miejscu szczególnej wartości wizualnej, ozdobnej i nie ocenionej pozycji w  krajobrazie tego miejsca.

Różnorodność drzewostanu i jego dojrzałość potwierdzona imponującymi przede wszystkim rozmiarami tworzy całość, na którą należy zwrócić uwagę i uświadomić sobie minioną historię tego miejsca.

Obecnie park jest jeszcze w pełnej krasie soczysto ciemnej zieleni. Jednak z odchodzącym latem będzie się zmieniał, ale to jeszcze przed nami. Cieszmy się pięknem tego lata korzystając z uroków parku przy pałacu w Jerzmanowej.



Źródło:
Zagospodarowanie zabytkowego parku w Jerzmanowej „Dokumentacja dendrologiczna” 07.04.2017 rok.