Początek kalendarzowej jesieni przypada na dzień 23.09.2021 r.
Krótsze dni oraz chłodniejsze noce, to oznaki zmienionej pozycji słońca na niebie, które już zauważamy. Jak widać drzewa jeszcze emanują zmagazynowaną energią w postaci zielonego barwnika znajdującego się w liściach. 

Jesienią nie tylko ludzie i rośliny się zmieniają. Zmienia się wszystko wokół nas. 

W otoczeniu pałacu w Jerzmanowej  powstają ścieżki spacerowe nadające temu miejscu atrakacyjności i dodatkowych pozytywnych wrażeń podczas spędzonego tam czasu. Niejednokrotnie pojawiają się gęste, mleczne mgły. Wszystko wokół nas wiruje i sprawia, że świat jest dla nas przyjazny. Trudno o to uczucie w czasie innej pory roku. Tylko jesień ma w sobie coś magicznego i tajemniczego, a miejsce przy pałacu w Jerzmanowej dodatkowo potęguje przeżycia wraz z rozpoczynającą się nową porą roku.

W parku przy pałacu zauważamy owocujący w barwne liście bogaty gatunkowo drzewostan. Piękne liście dębów i innych drzew żółkną, czerwienią się i przybierają ciekawe ubarwienie, by później upaść i razem z innymi tworzyć barwny jesienny dywan. Gdy dopisze nam trochę szczęścia to zaobserwujemy wiewiórki zbierające żołędzie.