Ponad 200 artystów z 8 krajów świata: Serbii, Ukrainy, Albanii, Włoch, Hiszpanii, Algierii, Kazachstanu i Polski wystąpiło 7 lipca 2019 r. na scenie pod Pałacem w Jerzmanowej podczas Spotkania Kultur, które w tym roku odbyło się pod sztandarem 22. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Spotkanie Kultur to impreza która zrodziła się z chęci niesienia pomocy. Zainicjowana przez ks. Piotra Matusa z Parafii p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie, wspierająca Senegalskich pielgrzymów niosących pomoc wszystkim potrzebującym.

Tradycyjnie już całość spotkania rozpoczęto Turniejem Wsi. Do zmagań w przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zróżnicowanych konkurencjach przystąpiło 8 Sołectw. Drużyny musiały wykazać się intelektem, talentem, sprawnością fizyczną i zdolnościami artystycznymi. Ogromne napięcie wzbudziło „ustawianie stogu” czyli dość popularna gra Jenga, salwy śmiechu wtórowały portretowaniu sołtysów, pozytywną rywalizację wzbudził wyścig w woderach, a dobra zabawa towarzyszyła konkursowi talentów. Zwyciężyła drużyna z Jaczowa, drugi był Potoczek a trzecie miejsce na podium zajęły Kurowice.

Po emocjach związanych z Turniejem Wsi korowodem powitalnym przybyli na scenę reprezentanci mających wystąpić zespołów. Publiczność, gości i gospodarzy przywitał organizator festiwalu i założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kyczera pan Jerzy Starzyński.

„Jest mi bardzo miło, że możemy być gospodarzem tak wspaniałej imprezy i gościć tak wspaniałych artystów. Cieszę się, że w ramach międzynarodowego festiwalu to my jesteśmy tym jednym ogniwem” mówił otwierając koncert galowy Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba.

Wspaniałe, bajeczne występy, bogate i barwne stroje, etniczna muzyka i egzotyczne tańce hipnotyzowały publiczność. Podczas koncertu wystąpili: Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera oraz jego sekcja dziecięca Kyczerka, Zespół Bryza z Albanii, Idarra – Hiszpania, Mlados – Serbia, Tysmenyczanka z Ukrainy i Sarbaz Rukhy z Kazahstanu. Była to niepowtarzalna okazja by poznać kulturę i zwyczaje dalekich krajów.

Imprezie towarzyszył poczęstunek w pięknie przyozdobionych zagrodach Sołeckich. Na suto zastawionych stołach królowały potrawy 10-ciu regionów Polski. Kaszubskie śledzie, śląskie kluski, podlaskie kartacze, wielkopolskie pampuchy z sosem jagodowym, kurpiowskie faferunchy. Potraw na słodko i słono, swojskich wędlin i przetworów goście mogli najeść się do syta za datek przeznaczony na budowę studni wrzucony do puszki dla pielgrzymów z Senegalu. Przy Senegalskim namiocie, w którym można było zapoznać się z działalnością charytatywną pielgrzymów przygotowano wystawę rzeźby Janusza Owsianego. Całość imprezy urozmaiciły konkursy z nagrodami przygotowanymi przez głównego sponsora firmę EWE energia. Na nudę nie mogły narzekać dzieci na które czekały atrakcje w postaci dmuchańców-skakańców czy elektrycznego paintballa. Podsumowaniem wydarzenia była trwająca do późna na parkiecie pod sceną dyskoteka świata.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji spotkania szczególnie sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich, mieszkańcom Potoczka oraz strażakom z OSP Jerzmanowa, OSP Bądzów i OSP Kurów Mały.Zobacz co będzie się działo w nadchodzącym czasie! Najciekawsze wydarzenia kulturalne, artystyczne, sportowe w gminie Jerzmanowa.