W maju dynamizm życia obserwowany w naturze wyraźnie przyśpiesza. Wiosenne słońce coraz wyżej góruje na niebie i mocniej grzeje. W przyrodzie wegetacja ruszyła od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pięknymi drzewami alejowymi i parkowymi, których kwitnące pędy odznaczają się dużymi walorami zdobniczymi są bez lilak, głóg, jarząb pospolity oraz kasztanowiec biały, zwyczajny. Ich pojedyncze okazy można zaobserwować w naszym parku w okresie kwitnienia w maju. Bzy to krzewy kwitnące biało i fioletowo, które nie zawiązują owoców. 

Głóg jednoszyjkowy rośnie w formie drzewa lub ciernistego krzewu ma kwiaty kremowobiałe zebrane w baldachogrona z których powstaną eliptyczne owoce czerwone. Jarzębina to dekoracyjne drzewo owocowe z białymi kwiatami o dość silnym zapachu jak i z koralowymi owocami. 

Kasztanowiec biały ma dłoniaste liście i białe kwiaty, w stożkowatych wiechach, owocem jest kolczasta torebka. Wiosna jako najpiękniejsza pora roku urzeka nas kolorami od soczystej zieleni do całej gamy barw kwitnących polnych kwiatów i ziół. 

Wprawdzie wiele gatunków roślin już przekwitło, ale wciąż możemy jeszcze cieszyć się kwitnieniem najbardziej popularnych kwiatów w maju m.in. konwalii majowej i kokoryczki wonnej. Sprzyjająca majowa pogoda sprawia, że flora i fauna w parku osiąga swój pełny rozwój. 

W plenerowej siłowni z widokiem na pałac przechadza się bocian. Ptaki budują gniazda, wydając na świat swoje potomstwo, a ich śpiew zachwyca i poprawia nastrój. Ptaki swoim śpiewem wabią także odpowiednich partnerów. 

Pełnia wiosny napawa nas optymizmem i zachęca do odpoczynku w otoczeniu cennej parkowej zieleni. Poddajmy się klimatowi kolejnego rozkwitu życia i emanujmy wiosenną energią, gdyż już wnet zawita lato.