Początek kalendarzowej wiosny wypada 21 marca. W tym dniu długość nocy i dnia jest taka sama i nazywamy go równonocą wiosenną. Od tej chwili, aż do przesilenia letniego (czyli do 21 czerwca) dzień będzie się wydłużał, a noc będzie coraz krótsza. Moment równonocy od wieków rozbudzał wyobraźnię ludzi.

Poganie wiązali z nim różne wyobrażenia i tradycje, takie jak topienie marzanny czy śmigus, aby oczyścić się po zimie, zyskując tym samym zdrowie i witalną siłę. W dawnych czasach, w pierwszy dzień wiosny malowano również jajka. Później ten zwyczaj przeniesiono na czas świąt Wielkiej Nocy.

W niektórych regionach Polski, w pierwszy dzień wiosny gospodarze rozwiązywali snopki w stodołach, aby szczęście i dobrobyt gościły w ich domach. W ten czas kiedy słońce pojawia się coraz wyżej na horyzoncie, dociera do nas coraz więcej ciepła co powoduje, że przyroda szybko się ożywia.Pozostaje tylko ruszyć na spacer, aby zachwycić się pięknem budzącej się przyrody w naszym jerzmanowskim parku. 

Najwcześniej kwitnącymi wiosennymi roślinami znajdującymi optymalne warunki do wzrostu są: ziarnopłon wiosenny, kokorycz pełna i pusta, kokoryczka wonna, łany białych zawilców gajowych i zawilców żółtych, jasnota gajowiec (gajowiec żółty). W naszym lokalnym parku, nad strumieniemi i wokół stawów kwitną kwiaty lepiężnika różowego, a latem krwawnicy pospolitej. Końcówka kwietnia oraz początek maja to czas kiedy na drzewach pojawiają się liście. Do tego czasu runo leśne mogło skorzystać z dochodzących do niego promieni słonecznych, które służą do rozkwitu roślin. 

Najwcześniej zauważyć będzie można listki na czeremchach, brzozach, które swoim pięknem będą zdobić park. Do tego wszystkiego dochodzą wracające ptaki takie jak: kosy, sikorki i drozdy. Są to ptaki, które możemy już usłyszeć i obserwować przy budowie ich gniazd. W zadrzewieniach słychać coraz głośniejsze i radośniejsze ptasie koncerty, które uzupełnia głos dzięcioła. 

W marcu pojawiają się też pierwsze młode zajączki i budzą się ze snu zimowego jeże. Piwnice opuszczane są przez nietoperze, które będzie można obserwować wieczorami aż do późnej jesieni. Przyroda budząca się do życia i pełen zieleni park będzie cieszyć nasze oczy i zmysły przez długi czas. To dobry moment by pozyskać energię do działania, siłę witalną oraz motywację z wkraczającej w nasze życie wiosny. 

Spacer w rozświetlonym promieniami słonecznymi parku, kiedy drzewa jeszcze nie okryły się świeżymi liśćmi pozwoli dostrzec na najniższych i najwyższych wzniesieniach „wiosenne cuda”.