10 maja br. na dziedzińcu Pałacu w Jerzmanowej od godziny 9:00 razem z Biblioteką w Jerzmanowej i Gminnym Centrum Kultury świętowaliśmy Tydzień bibliotek. Kiermaszowi książki używanej, na którym można było zabrać ze sobą wybrane książki lub przynieść na wymianę swoje, towarzyszyły liczne atrakcje. Tematem przewodnim imprezy była podróż w przeszłość. Powracaliśmy do historii naszych odległych przodków - Słowian. Bo to oni jako pierwsi zamieszkiwali tereny całej Polski.

W tą niezwykłą podróż poprowadzili nas Panowie i Panie. Nasi goście posiadali niesamowitą wiedzę dotyczącą Słowian i ich kultury. Uczniowie szkoły w Jerzmanowej, którzy tego dnia przyszli z nami świętować, mieli okazję zobaczyć wystawę słowiańskich strojów i przedmiotów życia codziennego. Dzieci z chęcią przymierzały wojenne hełmy i zbroję, które do lekkich nie należały. Miały okazję spróbować swoich sił w walce i w strzelaniu z łuku czy nauczyć się rozpalania ognia za pomocą samego krzesiwa. Duże wrażenie na uczestnikach spotkania wywarł pokaz walk na miecze i szpady.

Dodatkową atrakcją dla odwiedzających nas tego dnia, było zwiedzanie Pałacu. Przybyli goście mieli okazję zobaczyć bogato zdobione barokowe sufity sal i przenieść się do czasów mitycznych historii o Perseuszu i Andromedzie. Posiadający już szkolną wiedzę na temat mitologii uczniowie poszerzali ją o dodatkowe pojęcia jak chimera, maszkaron, sfinks, pegaz, nimfa czy putto. Mimo nie do końca sprzyjającej aury pogodowej był to dzień pełen pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.